Bebek uyutma yöntemleri

Son Güncelleme : 2013-06-02 20:16:29
Bebek Uyutma Yöntemleri

Eğer yatma zamanı geldiği halde bebeğiniz uyumuyorsa ve uyuması için elinizden gelen herşeyi yaptığınız halde uyutmayı başaramıyorsanız aşağıdaki yöntemleri bir deneyin.

Uykusunun geldiğini gördüğünüz anda yatağına koyun: 
Bebeğin kendi kendini rahatlatmayı ve kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi önemlidir. Uykuya dalması için sallar ya da kucağınıza alırsanız, gece uyandığında dalmak için yine sizin aynı şekilde yardım etmenize ihtiyaç duyar. Gece meydana gelen periyodik uyanmalarda kendisini sakinleştirmeyi öğrenmek için kendi kendine alıştırma yapma fırsatına da sahip olması gerekir.

Banyo: 
Gün boyunca dizleri ile tüm yeri silip, kirli elleriyle başını kaşıyıp, yeterince kirlendikten sonra bebeğin banyoya ihtiyacı olur. Akşam banyoları bebeği temizlemekten çok sakinleşmesini sağlar. Sıcak suyun uyku getirici bir etkisi vardır. Bu imkanı bebeğe gündüz banyo yaptırarak harcamayın.

Uykuyu getirecek bir atmosfer: 
Işıkları karartın, televizyonu kapatın, büyük çocukları odadan çıkarın, dikkatini çekecek şeyleri minimuma indirin.

Bir masal, bir şarkı: 
Bebeğinizin altını temizleyip pijamasını giydirdikten sonra rahat bir koltuk veya kanepeye birlikte oturun yada yatağına yatın. Basit bir öykü okuyun, eğer birinci öykünün sonunda hala uyanıksa canlı değişik ses tonlarıyla değil de, yumuşak monoton bir ses tonuyla anlatın veya istiyorsa resimli kitaplara bakmasına izin verin. Yavaşça şarkı ve ninni söyleyin, neşeli şarkıları başka zamana bırakın.

Bebeğin gece mızıldanmalarına cevap verme sürenizi geciktirin: 
Yaklaşık 4-6 aydan itibaren gece uyandığında kontrol etmek için yanına gitmeden önce birkaç dakika beklenmesi doğru olur. Bu sürede kendi kendini sakinleştirerek yeniden uykuya dalması mümkün olabilir.

Uyku zamanında yalancı memeden uzak durun: 
Bebeğin yalancı meme ile uyuması ve yeniden dalmak için kendini sakinleştirmek üzere yalancı memeyi kullanması bunun bir alışkanlığa dönüşmesine neden olabilir. Yalancı meme bebeğin uyumasına yardımcı olmak için değil bebeğin emme refleksini tatmin etmek için kullanılmalıdır. Bebeğiniz ağzında emzik varken uykuya dalarsa, emziği ağzından yavaşça alın.

Gece lambası: 
Bazı bebekler karanlıktan korkar. Eğer sizin bebeğiniz de bu gruptansa uyumlu olması için gece lambası kullanın.

İyi geceler: 
Yatağa en sevdiği oyuncak veya hayvanı koyun. Ona el sallayın, herkese iyi geceler öpücüğü verdirin, bebeğinizi yatağına yatırıp yanından ayrılın.


Bebeklerde Uyku Düzeninde Değişiklikler


Bebeğiniz sabah uykularını reddetmeye başlayabilir ve gündüz 1 kez uyuması yeterli olur mu diye düşünebilirsiniz. Günde bir kez uyumak yorulmuş aileler için yetersiz olsa da 1 yaşına gelmiş bir bebeğin uyku ihtiyacını karşılar. Bazı bebekler bu yaşta gündüz uykularını tamamen kesmek ister. İlk başta sabah uykusu kesilir fakat nadiren bu sabah uykusuda olabilir. Bazı bebekler 2 yaşına kadar günde 2 kez uyumaya devam eder, bu da oldukça normaldir ki eğer gece uykularını etkilemiyorsa. Eğer bebeğiniz uyumak istemiyorsa gündüz uykularını 1 e indirebilirsiniz.1 yaşından sonra günde bir sefer uyku yetiyor,2 sefer kısa uyuyacağına bir sefer uzun uyusun.Saat 1 gibi en geç öğle uykusuna yatırın,akşam üzerine sarkmasın.Aynı yemek düzeni gibi hergün aynı saatte yatırmaya çalışın.

Bebeğinizin ne kadar uyuduğu değil uykunun faydalı olup olmadığı önemlidir. Bebeğiniz gündüz uyumak istemiyorsa veya uyuyor ama akşam yemeğinde çok yorgun görünüyorsa extra uyku ihtiyacı olabilir. Fakat uyku ile zamanını kaybetmek istemeyip bu değerli zamanını başka aktiviteler ve etrafını incelemek için kullanmak isteyebilir. İhtiyacı olan uykuyu uyumamak onu daha mutsuz yapar, gün içinde uyumsuzdur, gece zor yatar ve iyi uyumaz; yorgun gözükür.Eğer bebeğiniz ihtiyacı olan uykuyu alamıyor gibi geliyorsa, uyutabilmek için çaba gösterin, dikkatini çekecek birşey olmayan karanlık bir odada uyutmaya çalışın. Eğer bu fayda etmez ise, arabaya bindirip gezdirin veya pusete yatırıp yürüyüşe çıkarın.

Bebeğiniz son zamanlarda bütün gece uyanık kalıp oyun oynamak istiyor olabilir. Birkaç ay önce çocuğunuzun uyanık kalması için bir neden yoktu. Şu anda yapacağı birçok keşif, oynayacağı birçok oyuncak, iletişim kuracağı birçok insan mevcut ve ayrıca yeni yeni öğrendiği fiziksel aktiviteler var. Az uyku uyuyan çocuklar zor uykuya dalarlar ve gece uyanırlar. Gün içinde huysuz olurlar ve kazaya uğrama eğilimleri fazladır. Eğer bebeğiniz gece uyumuyorsa gündüz yeterince uyuyordur. Ayrıca yatmak için bir zaman belirleyin veya zamanı belirlediğiniz halde istemeyerek uyumuyorsa zorunlu hale getirin. Eğer bebeğinizi sizden başka birileri daha uyutuyorsa bu kuralları bildiğinden ve uyguladığından emin olun.

Bebeğiniz her gece meme emerken uyuyorsa emmeye başlamadan önce yatak kurallarını uygulayın. Emerken uyumasını engellemek istiyorsanız banyo yaptırmadan önce gürültülü, aydınlık, kalabalık bir ortamda emzirin. Eğer tüm çabalarınıza rağmen uyuyorsa, emzirmeden önce yatak kurallarını yerine getirin ve birkaç hafta sonra tekrar deneyin.
HABER LİSTEMİZE KAYDOLUN

Bu site, IdeaSoft® Shopio E-ticaret paketleri ile hazırlanmıştır.